< Informace o čajovně, obchodu

Názory - čajovna - Čajovna Genesis

Zobrazuji 1 - 15  z  30  názorů Přidat nový názor Novější  Zobraz vše  Novější
kdy kdo * názor
18.12.2012 15:40J.7 
Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Čajovna byla zrušena. :-(
19.12.2012 06:03host6 
     Re: Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Smutný konec jednoho snu. Šiváju si pamatuji z Čajomírfestů i dalších setkání po čajovnách. Konec téhle čajovny je pro mě symbolický, protože vypovídá o proměně našeho čajové trhu. Časy, kdy čajovny byly o nadšení jsou pryč. Je to byznys jako každý jiný. A ekonomika je neúprosná. Cesta čaje to pochopila, Dobrá čajovna to pochopila, Amana to pochopila, Růžová čajovna to pochopila ... ti všichni se museli vzdát svých snů a stát se dospělými. Jedině tak je možné své sny uskutečnit. Smést Vás může cokoliv. Pokud nemáte dost rezerv a jedete na plný plyn, tak je to těžké. Když to chceme vzít zkratkou, dopadneme na tvrdou zem. A to stejné platí, když nedokáže porozumět tržním principům a mentalitě doby. Čajovny působí v té stejné společnosti, jako bary, restaurace, hotely, bordely... A žádnému z těchto segmentů trhu neprospívá naivita a ideály. Bylo by skvělé, kdybychom alespoň jednou dokázali ty naše ostrovy pohody a příjemně alternativního způsobu života udržet nad vodou. Ty naše čajovny jsou víc, než se zdá. Jsou úžasný fenomén, jediná skutečně živá vzpomínka na svobodného ducha, kterého jsme cítili při převratu. Už pro všednost zapomínáme, že takové pojetí čajoven nikde ve světě není. Je to vyjádření cestovatelského ducha, touhy po pohodě a svobodě, snu o tom, že to jde. Vytvořili jsme svět klidu, kde se zastaví čas na víc, než jedno kafe nebo snědený talíř, kde se dá učit i randit, kde kouření je zábavou a ne drogou, kde se dá studovat, aniž by vás někdo buzeroval... jsme tak silní, jak dokážeme spolupracovat a máme takovou perspektivu, jak moc jsme upřímní vůči sami sobě
19.12.2012 11:55Páč5 
          Re: Re: Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Je to velká škoda, ale Žižkov je strašně mrtvej. A Praha dost divná. Čajovny mohou fungovat i velmi pohodovým, svododomyslným a alternativním způsobem a přesto vydělávat. Neznám čajovnu Amana a Růžovou, ale Dobré čajovny jo, a jestli tam něco pochopili, tak snad zůstanu nadosmrti radši úplně blbej a nechápavej než tohle :-) Btw. Genesis byla super, kdykoli jsem tam byl tak jsem se cítil jako ve zjevení, ale samotná nabídka čajů velmi slabá (něco málo od expectu... snad?), tabáků ještě horší (a to mají za rohem největšího pašeráka alfakheráka co v Praze znám), celkově nic co by motivovalo k návštěvě kromě: Jó teď se stavím v tý krásný starodávný čajovně genesis... jé ale to si budu muset dát čaj a dýmku... snad tam budou mít něco co se trochu dá... no to prostě jako obchodní model nefunguje ani ve sféře dospěle komerční, ani ve sféře infantilně alternativní.
19.12.2012 14:16host4 
               Re: Re: Re: Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Dobrá čajovna distribuuje sice mainstream, ale dobře a v balení, které je srozumitelné pro neznalé. A orientuje se na stavění čajoven v zahraničí. Šivája takové ambice ani záběr neměl (což nemusí být špatně, ale vypovídá to o potenciálu a schopnosti reagovat na změny).

Ač se Šivája věnoval svým hostům jak mohl, nevěnoval se čaji jako takovému. Nebyl odborníkem, který by po nocích dělal degustace a o víkendech lítal do Asie. Nebyl sběratelem konviček ani neřešil optimální formu pohybu rukou při nalévání vody do konvice. Takže v oblasti nabídky neměl co nabídnou. Přitom jeho zájem o jógu a Asiji byl legendární. Stačilo to propojit do jednoho celku. Jenže k tomu tu neni kultura. Lidi z branže se nescházejí, nepomáhají si víc, než v likvidaci nepřátel. Málokdo je zapálený jako spolumajitel Probuzeného slona (Benkovič) nebo Amany... Mít vztah k tomu, co prodávám, je předpokladem růstu. A tady byla Achylova pata jinak skvělého a obětavého Šiváji.
19.12.2012 19:25Páč3 
                    Re: Re: Re: Re: Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Jo to vystihuje můj dojem, měl jsem pocit že o čaje nebo dýmky tu moc nejde. Takovéhle podniky dost zachraňuje dobré vegetariánské nebo vůbec cizokrajné jídlo, ale zase - chce to jiné místo, a požadavky hygieny jsou značné... není to vůbec jednoduché. Nicméně vůbec nemyslím že bylo nutno vydat se výše zmíněným způsobem degustací a machrování s konvičkama... Genesis by pomohly paradoxně třeba i ochucené čaje od Oxalisu, levné a dobré vodní dýmky, nějaké ty džusy... A čerstvé, poctivě připravené odrůdové čaje klidně laciných sort. Jo a dobrá čajovna není mainstream... je předražená a nabízí hanebně maličké porce a zobrazuje čajovnovou kulturu jako sváteční záležitost pro lidi, kteřížto si dávají rovnítko mezi dobrý čaj - drahý čaj. Mainstreamem bych nazval to, co nabízela třeba Hradčanská čajovna... a ouha, není už taky zavřená? Zdá se, že kvalitních čajoven bude brzo jako šafránu!!!
20.12.2012 00:32host2 
                         Re: Re: Re: Re: Re: Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Vidíme to obdobně. Genesis by si bohatě vystačila s tím, co měla k dispozici (know how, finance, lidské zdroje). A rozhodně nemusela mířit do gastronomického nebe. Jenže znalosti a vhled jsou podstatné pro schopnost reagovat na měnící se poptávku, okolnosti, možnosti... Jsem přesvědčen, že je moudré zabývat se tím, co mě (a všechny lidi, kteří na mě závisí) živí.

Hradčanská čajovna zeje prázdnotou a naproti v hospodě říkali, že to bylo kvůli velkým dluhům na nájmu a snad nebyla zkolaudovaná a bydleli tam lidi načerno. Jinde se zase povídá, že s ní měli majitelé vlastní zájmy. Drbů je všude plno. Jak to bylo ve skutečnosti nevím. Navíc si nemyslím, že by se takovéto věci měly probírat na Interetu, který je plný škodolibých a závistivých lidí. Hradčanská čajovna byla skvělý podnik s kulturním programem. Měla inovativní program půjčovny dýmek a navíc byla na příhodném místě. Předcházela jí Mystická čajovna.

Za zmínku určitě stojí výrazně bližší Čajírna Nad vokem. Tu vede nadšenec do čajů, který na mě působí dost alternativně. Má širokou nabídku čajů. Od oka bych řekl, že kompletní sortiment MTea Mountain, Long Feng a Shengmu.cz Ale dlouho jsem tam nebyl, tak je možné, že si vozí i vlastní věci... Čajírna, podle mě, měla ekonomicky prozíravější model než Genezis i šťastnější místo. Byl jsem na několika pořadech, které tam probíhali.

Mimochodem, mezi Genesis a Čajírnou býval Sen Zen. Pěkně a dost nákladně udělaná dýmkárna, které k dokonalosti chybělo málo. Mluvil jsem s lidmi z domu a říkali, že nezvládli platit nájmy. Teď je tam nějaký bar. Podobný osud zřejmě potkal většinu čajoven, co musela v posledních letech skončit. Ale těch důvodů je spousta. Někdy otěhotní majitelka (Modrý slon poblíž Lidické ulice v Praze), jindy nepomůže ani neon na střeše (Čajovna u Zlaté Rybky v Ostravě). Někdy si majitel čajovny spočítá, že mu čajovna nic nenese (čajovna v Berouně), jindy se zase rozhodne majitel domu neprodloužit nájem (Formosa v Praze). A leckdy je to komplikovaná souhra okolností (čajovna Raketa na Žižkově, legendární čajovna U Čajovníka zvaná Boršov...)
22.12.2012 01:33Páč1 
                              Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Jo Hradčanská, to mě dostalo, to jsem si zrovna říkal že je vychytanej model čajovny. Poctivý přístup k hostům, ale zároveň "lidové" ceny, hezké čisté a nové prostředí... a vždycky tam bylo slušně plno, co si pamatuju. Kdybych otevřel novou čajovnu, tak bych to udělal podle tohodle mustru... no a třeba by to bylo blbě :-( Taky škoda. A nebyla to součást nějaké sítě čajoven? Stejně jako byla Genesis "čajový sklep" - jakýsi bratříček Probuzeného slona? No nic, snad vzniknou nové, hezčí čajovny. Super byla třeba "čajda" v Říčanech, udržela se snad jen půl roku, ale stihli jsme se tam zastavit po svatbě a spravit si chuť z opulentně konzervativní rodinné žranice. A vůbec. Já chci na čajíku VOLNOU DISKUSI!!!! e-cajovna stojí za prd a různý fóra o čajích skomírají na úbytě, zde by to sice taky moc nežilo, ale aspoň by vše podstatné o čajovnách bylo na jednom místě.
22.12.2012 18:10host 
                                   Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čajovna byla zrušena. :-(      - Reagovat -
Podle mě byla Hradčanská čajovna především na skvělém místě a měla ohromný potenciál. Bylo a je jenom několik čajoven v Praze nebo v Brně (v Brně např. Chajovna, v Praze Dobrá Čajovna na Václavském nám.), které byly tak výhodně umístěny. Naopak, vnitřní využití prostor nebylo optimální. Příliš místa se věnovalo zázemí a přitom kuchyně kapacitně neodpovídala atd.

Ostatně, využití místa je hodně zajímavé téma. Nevím o moc lidech, kteří by u nás přemýšleli nad architekturou čajovny. Je to možná proto, že čajovny si stavějí jejich majitelé především pro sebe a host je až na druhém místě. Japonské pojetí čajoven je na hony vzdálené naší realitě a koncept čajoven z Čínsky mluvící oblasti tu nikdo dlouhou dobu nereprezentuje (Guan Yin je úspěšně zlikvidovaná). Anglický styl najdeme na každém zámku, ale je to skanzen. Takže vyložene originální a promyšlené pojetí, které nabízejí nějakou myšlenku, mají čajovny jako Bílý jeřáb, Jedna báseň nebo Cesta čaje. funkční(a tedy správné) pojetí mají i čajovny (z těch Pražských) jako jsou Pod stromem čajovým, Shiva, Růžová čajovna, Dobrá čajovna v Ostrovní a další.

Koncept by měl především vycházet vstříci hostům a obsluze. Zpruzená obsluha nevytvoří atmosféru, zmatení nebo nespokojení hosté se nevrátí. V tomhle ohledu byla Genezis navržena dobře.Je ovšem otázka, jestli se dá navrhnout čajovna ještě lépe. mohli bychom si tu o tom psát věčnost.

Závěrem: nápad s diskuzním fórem naráží na několik věcí. Jednak Čajík je hodně konzervativně pojatý a Ebik nemá čas jej předělávat. E-cajovna je bohatá obsahem, ale systém témat je nepřehledný. Jejich změna by znamenala radikální zásah do konceptu - což vyžaduje poptávku a odvahu. Tea-Earth.net je rozzvržený daleko lépe, ale je vizuálně neatraktivní. Diskuze o čajích na populárních diskuních fórech jsou rozbředlá a jejich informační hodnota je mizivá. Vytvořit kvalitní informační zdroj je vyžaduje nadšení, investice, znalosti, vytrvalost a jasný koncept. Musí se najít někdo takový a ostatní mu nesmí házet klacky pod nohy, pomlouvat a plivat na něj - teprve pak se možná dočkéme zase nějaké příjemné změny. Hezké Vánoce.
08.01.2011 00:20Josef 
Čajový orgasmus na Žižkově
22.12.2009 19:26Anežka 
Poznání
17.03.2009 11:48yoginka1 
nové webové stránky
19.02.2009 23:10ahiro1 
Větší očekávání, než realita
01.10.2008 08:37radovan 
Provozní - čajmen/ka - pronájem - prodej
04.10.2006 11:51afrina 
Prima:o)
17.07.2006 12:00šetřil 
změna daně u čaje
25.06.2006 20:06Jeminni 
Změna je život
15.02.2006 16:16Ardon3 
Jen 2 šíšy?
24.09.2005 09:31Muchomůrka 
A. scherzerianum
30.07.2005 17:13Cozel2 
TABÁK & SUROVINY
10.07.2005 16:32Angie 
klidecek
08.03.2005 17:05afrina6 
Nova Genesis:o)
07.02.2005 19:18Čajový sklep 
změna majitele

UPOZORNĚNÍ: veškeré příspěvky na webu Čajík vyjadřují názory čtenářů. Webmaster neodpovídá za jejich obsah. Vyhrazuje si ale právo odstraňovat ty příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo urážlivé či vulgární anebo se zjevným úmyslem někoho poškodit.

(*) - Počet reakcí na uvedený názor


Čajík 2.8 beta <> PHP 5.6.30-0+deb8u1 & MySQL 5.5.54-0+deb8u1 <> Poslední změna: 12.03.2016 <> MSIE 800×600 nahoru ^^^